Łóżko ortopedyczne – zobacz kto powinien je mieć!

postheadericon Łóżko ortopedyczne – zobacz kto powinien je mieć!

Osoby chore, zmuszone do przebywania w pozycji leżącej, powinny mieć zagwarantowane odpowiednie warunki sprzyjające jak najszybszemu powrotowi do zdrowia lub jego poprawie. Oprócz fachowej opieki lekarskiej i wsparcia ze strony najbliższych,  jednym z ważniejszych elementów wyposażenia, z którego korzysta osoba chora, jest łóżko. Powinno być ono dobrane do potrzeb leżącego i uwzględniać rodzaj schorzenia. Jednym z kilku rodzajów łóżek stosowanych w lecznictwie jest łóżko ortopedyczne, któremu przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.

Jak działa łóżko ortopedyczne i jakie są jego funkcje?

Najważniejszą cechą łóżka ortopedycznego, pozwalającą odróżnić je od innych, jest specjalny materac ortopedyczny. Dobrze dobrany sprawi, że ciało chorego będzie utrzymane w prawidłowej pozycji, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia bólu pleców i kręgosłupa oraz do zwiększenia komfortu i wygody pacjenta.  Łóżko ortopedyczne może zawierać wiele udogodnień, do których należą:

  •  specjalne barierki ochronne zapobiegające upadkowi osoby chorej na ziemię;
  •  elektryczny system sterowania umożliwiający regulację stopnia nachylenia materaca i przybranie wygodnej pozycji przez pacjenta;
  • materiały łatwe do utrzymania w czystości i łatwo zmywalne,
  • właściwości antyodleżynowe, antybakteryjne i antyalergiczne.

Podczas zakupu łóżka ortopedycznego i materaca do niego, warto zainteresować się modelem posiadającym odpowiednie certyfikaty i atesty potwierdzające bezpieczeństwo i wysoką jakość jego wykonania. Będziemy wówczas mieć pewność, że łóżko spełnia surowe wymagania, jakim podlega profesjonalny sprzęt medyczny, a nasza decyzja nie spotka się z rozczarowaniem.

Dla kogo wymagane jest łóżko ortopedyczne?

Łóżko ortopedyczne wymagane jest dla osób borykających się z następującymi schorzeniami i dolegliwościami:

  • ze schorzeniami pleców i kręgosłupa, w szczególności dla osób wymagających rehabilitacji. Dotyczy to osób unieruchomionych zarówno częściowo, np. w wyniku przebytych urazów lub po przeprowadzonym wcześniej zabiegu, jak i całkowicie, np. z racji wieku;
  • z dolegliwościami bólowymi pleców i kręgosłupa;
  • z wadami postawy oraz dla osób, którym zależy na profilaktyce wad postawy.

Ponadto łóżkiem ortopedycznym powinny zainteresować się również osoby intensywnie uprawiające sport, gdyż odpoczynek na materacu ortopedycznym przyczynia się do szybszej regeneracji i odciążenia mięśni.

Jakie są zalety łóżka ortopedycznego?

Łóżko ortopedyczne posiada szereg zalet, z których mogą korzystać zarówno osoby zdrowe, jak i chore wymagające rehabilitacji ruchowej. Decydując się na zakup łóżka ortopedycznego, nie sposób zatem pominąć jego następujących walorów:

  • zapewnienie prawidłowej pozycji ciała podczas snu;
  • odciążenie mięśni i kręgosłupa;
  • zapobieganie i zmniejszanie dolegliwości bólowych mięśni i pleców;
  • zapobieganie sztywności mięśni szyi oraz drętwieniu kończyn;
  • wspieranie procesu krążenia i dotlenienia mięśni;
  • zapobieganie wadom rozwojowym układu ruchu;
  • zapobieganie powstawaniu odleżyn;
  • ułatwianie procesu opieki nad osobą leżącą;
  • zapewnianie wysokiego komfortu snu;
  • dostępność w wielu rozmiarach umożliwiających dobór odpowiedniego łóżka do wagi i wielkości danej osoby.

Łóżko ortopedyczne powinno służyć zapewnieniu osobie chorej komfortu i bezpieczeństwa. Specjalne strefy twardości, w które wyposażony jest materac ortopedyczny, zapobiegają pogłębianiu się dolegliwości bólowych i schorzeniom pleców, dlatego na zakupie materaca nie warto oszczędzać. Do wyboru jest wiele ich rodzajów, dzięki czemu można wybrać taki, który rzeczywiście będzie mógł idealnie spełniać swoją rolę, adekwatnie do rodzaju urazu czy schorzenia.  

Kiedy warto zakupić łóżko ortopedyczne do domu?

Jeżeli rozważamy zakup łóżka ortopedycznego do domu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym będziemy mogli dokonać optymalnego wyboru. Decyzja o zakupie tego sprzętu do domu powinna być przede wszystkim uzależniona od rodzaju schorzenia, wieku osoby chorej, możliwości finansowych oraz przewidywanego czasu unieruchomienia. Jeżeli nie ma żadnych perspektyw na poprawę stanu zdrowia chorego, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka medycznego. Będzie to wprawdzie związane z poniesieniem dość dużego jednorazowego wydatku, jednak w dłuższej perspektywie czasu inwestycja ta będzie znacznie bardziej opłacalna niż wypożyczenie łóżka. Należy się również zastanowić, czy jeżeli osoba chora odzyska pełną sprawność, to czy nie będzie chciała mimo wszystko nadal korzystać z łóżka ortopedycznego w celu zapobiegania pewnym schorzeniom lub ich nawrotom.

Jeżeli rokowania dla osoby leżącej są pomyślne, a jej powrót do sprawności miałby zająć jedynie tylko kilka miesięcy, wtedy warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu medycznego.

Leave a Reply