Koniec z kitlami? Wygodny ubiór dla lekarza!
Kitel to znany od bardzo dawna element garderoby noszony przez lekarzy. Fartuch ten podobny jest do płaszcza z uwagi na swój wygląd oraz długość. Pomimo tego, że lekarze wciąż noszą kitle, ta część ubioru nie jest już tak popularna, jak kiedyś. Jaka więc odzież robocza jest obecnie na czasie i czy lekarze mogą zastąpić klasyczne kitle, czymś innym?
Kitle lekarskie – co zapoczątkowało potrzebę ich noszenia?
Noszenie odzieży ochronnej przez lekarzy zapoczątkował szereg różnych chorób zakaźnych, które dotykały ludzi w okresie średniowiecza. Chociaż ochronne elementy garderoby wyglądały wtedy zupełnie inaczej niż dziś, to po pewnym czasie zaczęły przypominać dzisiejszą odzież medyczną.
Początkowo kitle były wyłącznie koloru czarnego. Na szczęście nadszedł moment, kiedy lekarze zaczęli nosić białe fartuchy lekarskie.
Noszenie kitli od samego początku miało chronić medyków przed czynnikami chorobotwórczymi. Z czasem medycy zaczęli również nosić inne elementy ochrony m.in. maski i rękawiczki.
Czy noszenie kitla jest wymagane?
Stosowanie odzieży ochronnej przez medyków jest wymogiem, ale czy noszenie kitli również jest uregulowane przepisami? Obecnie istnieje wiele różnych możliwości, jeżeli chodzi o ubiór lekarzy. Owszem można spotkać medyków noszących białe kitle, jednak często również widzimy lekarzy ubranych w inną odzież medyczną.
Oznacza to, że noszenie kitli nie jest obowiązkowe. W przychodniach, szpitalach, czy innych placówkach medycznych pracownicy służby zdrowia ubrani są w różne ubrania medyczne. Oczywiście może się zdarzyć, że w danym miejscy będą obowiązywały zasady określające, co ma nosić pracownik. Wtedy należy się dostosować do przepisów, nawet gdy lekarze będą zobowiązani do noszenia kitli.
Dlaczego kitle nie są dobrym rozwiązaniem dla medyków?
W dzisiejszych czasach powoli odchodzi się od tradycyjnych białych kitli. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest tutaj brak wygody lekarzy, którzy często muszą wykonywać swoje obowiązki w różnych pozycjach. Kitel lekarski może ograniczać ruchy, co w przypadku zawodu lekarza jest bardzo niekomfortowe i może zmniejszać efektywność pracy. Odzież medyczna męska oraz damska nie powinna negatywnie oddziaływać na pracę lekarzy, co niestety w przypadku kitli jest częsty zjawiskiem.
Ponadto kitle często wywołują syndrom białego fartucha. Taka sytuacja prowadzi do dużego i niekontrolowanego stresu u pacjentów zarówno tych dorosłych, jak i młodszych. Niestety stanowi to nie tylko ogromny problem dla pacjenta, ale też lekarza, który nie zawsze może dokładnie zbadać pacjenta i ocenić jego stan faktyczny.
Czym można zastąpić klasyczne kitle lekarskie?
Chęć zastąpienia kitli należy do coraz popularniejszych sytuacji. Oczywiście istnieje wiele możliwości dotyczących wyboru odzieży medycznej, jednak lekarze nie zawsze wiedzą, jaka odzież w ich pracy sprawdzi się najlepiej.
Poza tym odzież medyczna męska oraz odzież damska w kolorze białym powoli odchodzi do lamusa, a w to miejsce pojawiają się kolorowe ubrania dla medyków. Obecnie wiele osób bardzo chętnie wybiera odzież medyczną „scrubs”. Urania te są bardzo wygodne i popularne wśród lekarzy, zwłaszcza tych młodych. Ten rodzaj garderoby noszą lekarze pracujący w szpitalach, a nawet przychodniach, co świadczy o tym, iż medyk często ma tutaj możliwość wyboru.
Scrubsy mogą być noszone nie tylko przez lekarzy, ale również chirurgów, pielęgniarki i inne osoby pracujące w służbie zdrowia.
Jakie są zalety nowoczesnej odzieży medycznej.
Noszenie nowoczesnej odzieży medycznej daje naprawdę wiele korzyści. Niewygodne i białe ubrania medyczne od dłuższego czasu nie już są tak chętnie wybierane, jak kiedyś. Nowoczesna odzież zapewnia medykom większy komfort pracy. Ponadto materiał wykorzystywany do szycia takich ubrań pozwala skórze oddychać, co wpływa na większą higienę pracowników służby zdrowia.
Brak ograniczenia ruchów, wygodne i luźne ubrania to kluczowa kwestia, która wpływa na decyzję o wyborze modnej i popularnej odzieży medycznej. Odzież robocza, którą wybierają medycy dostępna jest nie tylko w różnych krojach, ale także kolorach. Jest to niezwykle istotne głównie dla kobiet, gdyż ulubiony kolor nie tylko poprawia nastrój, lecz także wpływa na lepsze samopoczucie, co przekłada się bezpośrednio na wykonywaną pracę.