Endometrioza – jak ją skutecznie leczyć

postheadericon Endometrioza – jak ją skutecznie leczyć

chirurgia ginekologiczna

Endometrioza to choroba polegająca na tym, że śluzówka macicy wędruje po organizmie kobiety. Komórki błony śluzowej, które zawędrują w jakieś miejsce organizmu, osadzają się tam i tworzą guzy – które krwawią za każdym razem, gdy nadejdzie czas krwawienia miesięcznego. Endometrioza często prowadzi do niepłodności. Jednak jakie są przyczyny tej choroby? Co sprawia, że komórki śluzówki macicy zamiast wydostać się wraz z krwią miesięczną na zewnątrz, osadzają się w środku, w różnych miejscach organizmu?

Niestety dokładne przyczyny endometriozy nie są znane. Chociaż szacunki pokazują, że chorować na tę chorobę może nawet 20% kobiet, to nie do końca wiadomo, co ją powoduje. Najczęściej chorują na nią kobiety w wieku 30, 40 lat. Zdecydowanie częściej choroba dotyka kobiety wysokie i szczupłe. Na powstanie tej choroby mają także wpływ inne choroby, zwłaszcza te dotyczące autoagresji. Jest więc całkiem spore prawdopodobieństwo endometriozy u kobiet, które mają problemy z odpornością organizmu.

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza niekiedy daje takie same lub bardzo podobne objawy, jak ciąża pozamaciczna, hemoroidy czy zespół jelita drażliwego. Można ją także pomylić z zapaleniem pęcherza. Jakie zatem więc są objawy tej choroby? Najczęstszym z nich są bolesne miesiączki, które również są bardzo obfite i trwają wyjątkowo długo, dłużej niż u zdrowych kobiet. Endometrioza także powoduje kłopoty z zajściem w ciążę, a stosunki dla kobiety, która ma endometriozę, są bolesne i nieprzyjemne. Czasami w trakcie tej choroby występują plamienia około miesięczne. A ból pojawia się nawet w trakcie wypróżniania się. W niektórych przypadkach (jeżeli endometrium osadzi się w odbytnicy lub w pęcherzu) można zauważyć także krew w kale i w moczu.

Jeżeli więc kilka z objawów zostanie zauważonych, to trzeba udać się do lekarza, który potwierdzi istnienie choroby. Warto nie czekać na rozwinięcie się jej, ponieważ gdy jest wyczuwalna, to ból może stać się naprawdę mocno nieznośny i lepiej jest się go pozbyć.

lekarz ginekolog

Jak skutecznie leczyć endometriozę?

Czasami endometrioza nie daje żadnych objawów i jest niewykrywalna, ponieważ kobiety nie zgłaszają się do lekarza. Jeżeli jednak endometrioza daje objawy, to lekarz może wprowadzić leczenie, które jest zależne zarówno od nasilenia dolegliwości i ich rodzaju, jak i od wieku kobiety. Przeważnie leczenie endometriozy zaczyna się od farmakologii. W takich przypadkach podaje się leki hormonalne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. W ciągłej terapii stosuje się tabletki antykoncepcyjne przez okres od 6 do 12 miesięcy. W takiej terapii tabletki brane są cały czas, bez przerwy na krwawienie. Dzięki temu wywołany zostaje stan pseudociąży. Po takiej terapii znikają objawy choroby, a czasami sama choroba nawet zostaje wyleczona.

Jeżeli jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, to lekarz rozpoczyna leczenie chirurgiczne. Najczęściej zabieg wykonywany jest za pomocą endoskopu, metodą laparoskopową. Dzięki temu można łatwiej, bezpieczniej i mniej inwazyjnie usunąć wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe z organizmu pacjentki.

Podsumowanie

Chociaż nie wiadomo, jakie dokładnie są przyczyny powstawania endometriozy, to zawsze warto jest robić sobie badania, które sprawdzą, czy właśnie ta choroba nie jest powodem różnych nieprzyjemnych objawów.

Czasami endometrioza może prowadzić nawet do niepłodności, której można pozbyć się dopiero wtedy, gdy pozbędzie się właściwej choroby. Wiele z objawów endometriozy jest nieprzyjemnych i wręcz bolesnych, które utrudniają normalne funkcjonowanie w obrębie miesiąca. Niektóre kobiety potrafią cierpieć przez cały okres trwania krwawienia miesięcznego, które przy tej chorobie jest znacznie obfitsze i dłuższe. Oznacza to kilka dni wyjętych z życia, w trakcie których nie jest możliwa nawet praca!

Wyeliminowanie endometriozy może skutecznie pomóc kobiecie w prowadzeniu aktywnego życia, które do tej pory było niemożliwe ze względu na bóle. Po wyleczeniu tego schorzenia kobieta nie będzie dale odczuwała żadnych niepożądanych objawów, a ewentualna rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym będzie trwać niewiele czasu, ponieważ laparoskopia jest małoinwazyjna i bezpieczniejsza od tradycyjnych metod leczenia.

Comments are closed.