Konstrukcja implantu – wygoda posiadania

postheadericon Konstrukcja implantu – wygoda posiadania

Samo podjęcie decyzji o wszczepieniu implantów to dopiero początek drogi. Obok tego, konieczne jest zdobycie niezbędnej wiedzy na jego temat. Poniższy tekst odpowiada na najważniejsze pytania, dotyczące wyboru odpowiedniego implantu zębowego.

Z czego składa się implant zębowy?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje implantów?

Jak należy je pielęgnować? Jakie ograniczenia wynikają z ich posiadania?

Z czego składa się implant zębowy? Rodzaje implantów

Śruba implantu wykonana jest z tytanu, będącego jedynym metalem, wykazującym zdolność tzw. osteointegracji, czyli zdolności do zrastania się z kością. Na czym to polega? Otóż na powierzchni implantu dochodzi do procesów gojenia tkanki kostnej tak samo, jakby implantu wcale nie było. Jest to zjawisko tzw. biokompatybilności implantu.

Implanty tytanowe są jednym z najlepszych rozwiązań z uwagi na to, że w swojej dolnej części są one doskonale przygotowane do zrostu z kością, a u góry ograniczają przenikanie bakterii w głąb tkanek miękkich, zapobiegając powstawaniu periimplantitis, czyli stanu zapalnego wokół szyjki implantu. Nieleczony, może wywołać jego utratę.

Czy jednak tytan jest jedynym materiałem wykorzystywanym w produkcji implantów zębowych? Absolutnie nie, obok implantów tytanowych, istnieje również możliwość skorzystania z implantu wykonanego z tlenku cyrkonu. Podobnie jak tytan, implanty cyrkonowe są bardzo dobrze przyjmowane przez ludzki organizm, a co więcej, wykazują się równie dużą wytrzymałością, jak i odpornością na ścieranie. Obok materiałów zastosowanych w produkcji implantów, implanty zębowe możemy podzielić na rodzaje również w zakresie fazowości procesu.

Implanty jedno- i dwufazowe

Implanty jednofazowe określane są również inaczej implantami jednego dnia, dlatego że podczas jednego zabiegu wszczepiana jest śruba implantowa i zaraz po tym osadza się na nim koronę. Z kolei implanty dwufazowe wymagają najpierw założenia śruby zamykającej, która dopiero po określonym czasie może zostać wymieniona na śrubę gojącą. Oznacza to, że pomiędzy rozpoczęciem procesu wszczepiania implantu a ostatecznym założeniem korony zębowej może minąć nawet pół roku.

Jak prawidłowo pielęgnować implanty?

Wśród pacjentów nadal pokutuje wiele niewłaściwych przekonań na temat pielęgnacji implantów. Jednym z nich jest to, że implantów wcale nie trzeba myć. To jeden z największych błędów, jakie możemy popełnić. O implanty dbamy równie starannie, jak o własne zęby, a nawet bardziej. Budowa implantu sprawia, że bardzo łatwo osadzają się na nim resztki pokarmowe, a usunięcie ich zwykłą szczoteczką do zębów mogłoby nie być wystarczająco skuteczne. Co więcej, pomiędzy dziąsłem a implantem zawsze istnieje szpara (dziąsło i implant nie zrastają się), przez którą mogą wnikać resztki pokarmowe, powodując stany zapalne dziąseł. Dlatego też, obok zwykłego stosowania pasty do zębów i nici dentystycznej, konieczne jest włączenie do pielęgnacji również specjalnego irygatora wodnego, który za pomocą cienkiego strumienia wody o dużej sile, skutecznie wypłukuje zalegające resztki, należycie dbając o czystość implantu i przestrzeni dookoła niego.

Równie ważne są regularne kontrole u implantologa. Odbywane są one średnio co 6-12 miesięcy, a w ich trakcie lekarz ocenia nie tylko stan implantu i dziąsła, w którym jest umieszczony, lecz również i stan innych zębów, z naciskiem na zęby sąsiadujące, dlatego, że ich zły stan również może doprowadzić do zaniku połączenia pomiędzy implantem a kością.

Czy implanty zębowe ograniczają nas w codziennym życiu?

Implant zębowy to najlepsza metoda uzupełniania braków uzębienia, dzięki temu, że służy nam przez wiele lat, a przy tym nie ma konieczności zdejmowania go na noc. Nie ma obaw, że implant będzie się źle trzymał, obluzowywał lub że będzie niewygodny. Główne ograniczenia, jakie na nas nakłada jego noszenie, są związane z czasem rekonwalescencji po zabiegu, warto jednak pamiętać, że jeśli nosimy implanty, konieczna jest rezygnacja z alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego.

Jednym z powodów jest uszkodzenie włókien kolagenowych w połączeniu tworzącym się pomiędzy implantem a kością, co je znacząco osłabia. Alkohol osłabia bariery ochronne wokół implantu, ułatwiając docieranie czynników chorobotwórczych, narażając nas na wystąpienie stanów zapalnych wokół implantu, a nawet jego utratę. Czasowym przeciwwskazaniem jest rezygnacja z wysiłku fizycznego na około 7 dni po zabiegu.

Myślisz o wstawieniu implantu zębowego i poszukujesz najlepszej kliniki stomatologicznej? Koniecznie zajrzyj na stronę podralscy.pl i zapoznaj się z pełną gamą usług oraz opiniami na temat placówki.

Implanty Gdańsk – Podralscy

Adres: Skarżyńskiego 3A Zaspa | Gdańsk 80-463 lub  Rzeczpospolitej 4D Zaspa | Gdańsk 80-369

Kontakt: 608 016 216 lub 606 511 116

www: podralscy.pl

Godziny otwarcia: pn-pt 9:00 – 19:00

Comments are closed.