Jak wygląda kwalifikacja do operacji bariatrycznej?

postheadericon Jak wygląda kwalifikacja do operacji bariatrycznej?

Otyłość to problem, z którym boryka się wiele osób. Nadmierne kilogramy są nie tylko nieestetyczne, ale mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. U niektórych osób w celu zrzucenia wagi niezbędna jest operacja bariatryczna. Jest to jednak poważny zabieg i nie każdy pacjent kwalifikuje się do niego. Warto wiedzieć, jakie warunki musi spełniać osoba, u której ma zostać przeprowadzona ta operacja.

Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu?

W ostatnich kilkunastu latach bardzo rozwinęła się chirurgia bariatryczna. To efekt tego, że coraz więcej osób w różnym wieku boryka się z problemem otyłości. Zabieg bariatryczny to skuteczna metoda na to, aby zmniejszyć jego objętość, a tym samym zminimalizować ilość kalorii przyjmowanych z pożywieniem.

Jest to zabieg zmniejszenia żołądka wykonywany u osób borykających się z otyłością II i III stopnia. Jego celem jest wpływ na mechanizmy regulujące spożywanie pokarmów w taki sposób, aby znacznie

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu bariatrycznego, musi przejść specjalistycznego przygotowanie do niego. W tym celu niezbędna jest współpraca wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Bariatra w tym zakresie współpracuje najczęściej z kardiologiem, psychologiem oraz internistą. Jest to bardzo ważne, gdyż otyłość dotyczy wielu narządów w organizmie.

Specjalista podczas procedury kwalifikującej do zabiegu przeprowadza szereg spotkań, na których ocenia ogólny stan zdrowia, monitoruje BMI, a także poznaje oczekiwania i przyzwyczajenia pacjenta. Jest to bardzo ważne, bo po zabiegu pacjent musi zmienić radykalnie styl swojego życia, a zwłaszcza sposób odżywiania. Jeśli zostanie do tego dobrze przygotowany, to cały proces ma szansę na sukces. W tej kwestii nieoceniona jest pomoc doświadczonego dietetyka, który przygotuje plan żywienia przed, jak i po zabiegu. Z kolei konsultacje z pulmonologiem oraz internistą mają na celu wykluczyć bezdech senny u pacjenta przygotowującego się do operacji.

Zabieg bariatryczny jest obciążony ryzykiem powikłań, dlatego pacjent musi pozostawać także pod opieką kardiologa. Przeprowadzi on konsultacje, aby wykluczyć problemy z układem krążenia, a także zaburzenia prawidłowego rytmu pracy serca. Dzięki temu ryzyko wystąpienia powikłań jest zdecydowanie mniejsze.

Przed zabiegiem bariatrycznym kluczowe znaczenie ma także konsultacja z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą. Nie każdy pacjent nadaje się bowiem do jej przeprowadzenia ze względu na swoją kondycję psychiczną. Większość pacjentów jest zobowiązana do tego, aby przed zabiegiem w określonym czasie zrzucić około 8% swojej wagi. Jeśli to się nie uda, to wiadomo, że zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci modyfikacji nawyków żywieniowych.

Jakie badania wykonuje się przed zabiegiem bariatrycznym?

Przed zabiegiem pacjent zostaje poddawany różnego rodzaju badaniom. Jednym z nich jest echo serca. Ma ono na celu sprawdzić prawidłowość pracy serca oraz ocenić, czy nie występują w nim żadne nieprawidłowości i niepokojące zmiany. Serce u osób otyłych jest jednym z najbardziej obciążonych narządów. To właśnie dlatego musi ono podlegać szczegółowym badaniom.

Oprócz wspomnianego już badania w ramach kwalifikacji wykonuje się również EKG, a także RTG klatki piersiowej. USG jamy brzusznej ma natomiast na celu sprawdzić stan dróg żółciowych oraz wnętrze narządów, które znajdują się w jej obszarze.

otyłość

Pacjent, który chce się zakwalifikować do zabiegu, musi również przejść testy wysiłkowe. Jest to badanie pokazujące zmiany rytmu serca w trakcie wysiłku fizycznego. Pozwala on ocenić ogólną wydolność organizmu.

Pozostałe badania, które są niezbędne w całym procesie, to także gastroskopia, badanie Dopller kończyn dolnych, spirometria. Lekarz prowadzący pacjenta może także zlecić inne specjalistyczne badania, jeśli uzna, że mogą one mieć wpływ na przebieg zabiegu, a następnie rekonwalescencji.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kwalifikacji do zabiegu bariatrycznego?

W diagnostyce osób otyłych kluczowe znaczenie ma także regularna analiza składu ciała. Pozwala ona określić proporcje między poszczególnymi tkankami ciała. Na tej podstawie możliwe jest ustalenie zapotrzebowania kalorycznego. Niezbędne jest również wykonanie podstawowej morfologii krwi i badań biochemicznych. 

Leave a Reply