Jak działa terapia u psychiatry? Różne podejścia i techniki
Terapia u psychiatry, czyli psychoterapia, to skuteczna metoda rozwiązywania różnego rodzaju problemów o podłożu psychicznym. Specjaliści stosują różne metody i techniki dopasowane do kłopotów, z jakimi zgłaszają się do nich pacjenci. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej i dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają i jakie przynoszą efekty.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest zespołem metod leczenia zaburzeń oraz problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem psychiki. Polega ona na bezpośrednim kontakcie pacjenta ze specjalistą. Spotkania mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo. Psychoterapia może być przeprowadzona wyłącznie przez specjalistę, który dysponuje niezbędną wiedzą z zakresu działania ludzkiej psychiki.
Na psychoterapię mogą zgłaszać się nie tylko osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, ale także te, które chcą uporać się z różnego rodzaju emocjami i problemami. Taka terapia może skutecznie podnieść pewność siebie czy pomóc w walce z kompleksami.
Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii
Wyróżnia się kilka rodzajów psychoterapii, które różnią się od siebie metodyką postępowania. Każda z nich może pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów pacjenta. Warto przyjrzeć się nieco bliżej najpopularniejszym z nich.
Terapia behawioralno-poznawcza
Jest to jednak z najczęściej wykorzystywanych metod w psychoterapii. Jej głównym założeniem jest to, że konkretne zachowania wynikają z reakcji na dane bodźce. Głównym celem tej terapii jest zniwelowanie dotychczasowych nieprawidłowych reakcji na konkretną sytuację i wyrobienie nowych nawyków. Terapia behawioralno-poznawcza zazwyczaj jest stosowana do leczenia depresji oraz stanów lękowych, a także zaburzeń osobowości czy problemów z odżywianiem.
Terapia psychodynamiczna
Jest ona oparta na założeniu, że problemy w teraźniejszości związane są z konkretnymi zdarzeniami, które miały miejsce w przeszłości. U pacjentów, którzy wymagają tej metody leczenia, występują problemy emocjonalne, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Psychoterapia psychodynamiczna pomaga przepracować negatywne zdarzenia z przeszłości w taki sposób, aby nie miały one już wpływu na teraźniejszość oraz przyszłość.
Terapia humanistyczna
Głównym założeniem tej terapii jest stwierdzenie, że w każdym człowieku drzemie ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany do samorozwoju. Problemy wynikają natomiast z doboru niewłaściwych norm i wartości, które nie odpowiadają faktycznym potrzebom. W efekcie pacjent traci energię i motywację do działania. Ten rodzaj psychoterapii stosuje się w leczeniu nerwic, depresji oraz stanów lękowych.
Terapia Gestalt
Jest to terapia, która ma na celu wzmocnić samoświadomość pacjenta oraz wskazać, w jaki sposób może on rozwiązywać swoje problemy, wykorzystując swoją wewnętrzną siłę. Sprawdza się w przypadku większości zaburzeń. Podczas leczenia pacjent poznaje swój potencjał, co pozwala mu osiągnąć wewnętrzny spokój oraz harmonię.
Psychoterapia systemowa
Jest to rodzaj terapii, w której bierze udział najczęściej więcej osób. Przeprowadzana jest ona w formie spotkań rodzinnych lub małżeńskich. Jej głównym celem jest poprawa relacji między osobami, które biorą w niej udział. Spotkania z terapeutą pomagają wypracować skuteczne metody komunikacji, a także rozwiązywać wewnętrzne konflikty.
Inne rodzaje psychoterapii
Wyróżnia się jeszcze więcej nurtów w psychoterapii, które stosowane są w konkretnych przypadkach. Psychoterapia narracyjna przynosi świetne efekty zwłaszcza w przypadku depresji oraz zaburzeń lękowych, a także innych schorzeń, które wpływają nie tylko na chorego, ale i jego najbliższych. Z kolei zapoczątkowana przez Zygmunta Freuda psychoanaliza oparta jest głównie na spotkaniach, podczas których to pacjent przez większość czasu opowiada o swoich przemyśleniach czy uczuciach. Zadaniem terapeuty jest nakierowanie myśli pacjenta na właściwy tor, co pomoże mu znaleźć przyczyny konkretnych zachowań i je wyeliminować.
Aby psychoterapia przyniosła oczekiwane efekty, musi być właściwie dopasowana do rodzaju problemów, z którymi zgłasza się pacjent. To właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego specjalisty, jakim jest psychiatra. Jelenia Góra to jedno z miast w Polsce, na którego terenie można znaleźć specjalistyczne gabinety. Terapia może pomóc pacjentowi jedynie wtedy, gdy będzie on na nią regularnie uczęszczał przez określony czas. Jej długość zależy od konkretnej metody oraz problemów, z jakimi boryka się pacjent.