Dokucza ci łokieć tenisisty? Dowiedz się, jak wygląda wizyta u ortopedy w przypadku takiego schorzenia

postheadericon Dokucza ci łokieć tenisisty? Dowiedz się, jak wygląda wizyta u ortopedy w przypadku takiego schorzenia

Kontuzje rąk zdarzają się w ostatnim czasie bardzo często. Wszystko przez wzgląd na to, że stawy, nadgarstki czy mięśnie rąk mogą ulec uszkodzeniu nawet przy najmniej spodziewanych czynnościach, np. podczas pracy przy komputerze. Jednym z najczęściej występujących schorzeń, dotykającym coraz więcej ludzi jest tzw. łokieć tenisisty. Zobaczmy więc, czym on jest i jak się z nim uporać. 

Czym jest łokieć tenisisty?

Ból obejmuje najczęściej boczną stronę łokcia, stąd potoczna nazwa, jednak przypadłość ta dotyczy także odcinka ręki od łokcia, przez przedramię aż po nadgarstek. Specjalistyczną nazwą łokcia tenisisty jest zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej i choć brzmi to poważnie, to dotyczy ono przeważnie układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego nie ma wpływu nerwy i zaburzenia całej ręki. 

Łokieć tenisisty pojawia się w wyniku przeciążenia przyczepu mięśni do kości, w wyniku czego dochodzi do mikrourazów powodujących stan zapalny i ból, ale nie są to jedyne objawy. 

Przyczyny wystąpienia łokcia tenisisty

Zanim jednak przejdziemy do objawów, warto wiedzieć, co właściwie może wywołać łokieć tenisisty. Wbrew pozorom to nie tenisiści są w największej grupie ryzyka. Kiedyś sądzono tak przez to, że to oni najczęściej obciążali przedramię i nadgarstek, jednak dzisiaj coraz więcej zawodów wykonuje się poprzez manipulację nadgarstkami i używanie mięśni przedramion, co prowadzi do powstania schorzenia.

Największym ryzykiem są więc dzisiaj obarczeni mechanicy, elektrycy, a także pracownicy biurowi pracujący przy komputerze. Obracają oni nadgarstkiem nad wyraz często, prostują staw łokciowy i zginają go dużo częściej,  przez co prawdopodobieństwo uszkodzenia jest dużo większe. 

Ponadto istnieje wiele codziennych prac i obowiązków związanych z dźwiganiem ciężkich przedmiotów i przeciążających mięśnie przedramion, dlatego mówi się, że łokieć tenisisty dotyka tak wielu ludzi. 

 

ortopeda opole

Jak objawia się łokieć tenisisty?

Przejdźmy już więc do tego, jak rozpoznać łokieć tenisisty. Najczęstszymi jego objawami są:

  • ból łokcia z zewnętrznej strony promieniujący w stronę nadgarstka i dłoni,
  • nadwrażliwość na dotyk i ucisk, nawet niewielki,
  • pulsacja mięśni,
  • stały dyskomfort nawet w czasie spoczynku ręki,
  • problem z zaciśnięciem dłoni,
  • w najgorszym wypadku niemożność utrzymania przedmiotów.

Objawy te są z początku naprawdę niewielkie i wiele ludzi lekceważy je, myśląc, że miną po jakimś czasie, gdy tymczasem schorzenie będzie się nasilać a ból potęgować. 

Jak wygląda diagnostyka schorzeń nadkłykcia?

Zapalenia nadkłykcia bocznego nie da się jednak stwierdzić tylko na podstawie powyższych objawów. Kluczowe jest także wykonanie odpowiednich badań przeprowadzanych przez lekarza-ortopedę. To on może w tym wypadku najwięcej zdziałać i jeśli tylko czujemy ból w okolicy łokcia i przedramienia, to warto udać się do niego na wizytę. 

Wykona on serię bezpośrednich badań ręki, jak i być może zaleci dodatkowe badania takie jak np. rentgen czy USG potwierdzające wystąpienie schorzenia. 

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Teoretycznie pierwsza wizyta u specjalisty nie wymaga żadnego przygotowania. Najważniejszym jest opisanie występujących objawów, pokazanie miejsca bólu i przedstawienie trybu życia, zwłaszcza aspektu wysiłku fizycznego. Aczkolwiek ortopeda z Opola radzi, by na taką wizytę przygotować wcześniejszą dokumentację medyczną, tzn. wszystkie wyniki badań, zalecenia farmakologiczne, ewentualne wypisy ze szpitala itp. Dzięki temu specjalista otrzymuje jeszcze dokładniejszy obraz pacjenta i jest w stanie lepiej mu pomóc. 

Łokieć tenisisty – dalsze leczenie

Podczas pierwszej wizyty ortopeda określa plan leczenia. Może to być jedynie zażywanie konkretnych leków czy używanie maści, a być może będzie potrzebna dodatkowa zaawansowana diagnostyka, długofalowa rehabilitacja, czy zabieg chirurgiczny. Najczęściej kończy się właśnie na rehabilitacji, ale warto pamiętać, że to do ortopedy należy udać się w pierwszej kolejności, a nie jak większość sądzi do fizjoterapeuty. Rehabilitacja będzie nam w stanie pomóc dopiero po dokładnym badaniu i ocenieniu ryzyka kontuzji. 

Widać więc, że łokieć tenisisty, choć jest często występującym schorzeniem, to może nieść ze sobą duże konsekwencje zdrowotne, jeśli zbagatelizujemy jego objawy. W szczególnej grupie ryzyka są osoby obciążające przedramię, dlatego warto pamiętać, by oszczędzać mięśnie tego odcinka i jak najlepiej o niego dbać, by nie narazić się na ból, czy ortopedyczne zabiegi. 

Leave a Reply