Boli Cię kręgosłup? Dowiedz się, dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty

postheadericon Boli Cię kręgosłup? Dowiedz się, dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty

Kiedy zaczyna doskwierać nam ból pleców, jakość naszego życia spada, a dobre samopoczucie gdzieś się ulatnia. Ból kręgosłupa może wynikać z wielu przyczyn, których zdiagnozowaniem powinien zająć się lekarz.  Kiedy już je znamy, kolejnym etapem powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który wdroży terapię dopasowaną do naszych potrzeb i rodzaju bólu, z którym się zmagamy.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa należą urazy, przeciążenia, nadwyrężenia, naciągnięcia, wypadki oraz różnego rodzaju schorzenia. Mimo że najliczniejszą grupą osób zmagającą się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa stanowią osoby w wieku 30-50 lat, to obserwuje się, że tego rodzaju problemy zaczynają dotykać też coraz młodsze osoby, nawet już 20-letnie. Dużą winę ponosi za to siedzący tryb życia, przyjmowanie nieodpowiednich pozycji podczas pracy i nauki, dźwiganie ciężarów oraz spędzanie czasu w jednej, często przymuszonej pozycji obciążającej mięśnie kręgosłupa.

Przyczyny bólu kręgosłupa można podzielić zatem na dwie, główne grupy:

  • przyczyny natury medycznej-wynikające z pewnego rodzaju schorzeń, np. cukrzyca, dyskopatia, artretyzm, złamania, wady wrodzone, zapalenie stawów;
  • przyczyny wynikające z prowadzonego trybu życia-brak wystarczającej ilości ruchu, przeciążenia kręgosłupa, podnoszenie ciężkich przedmiotów, zbyt intensywne treningi sportowe itp.

 

W dbaniu o zdrowie kręgosłupa kluczowe jest, aby o jego stan zatroszczyć się w jak najmłodszym wieku poprzez prowadzenie zdrowego, aktywnego i niesiedzącego trybu życia.

Wizyta u terapeuty a ból kręgosłupa

Wizyta u terapeuty powinna być poprzedzona wizytą u lekarza, który wykona komplet badań, dokona interpretacji ich wyników oraz postawi diagnozę. Najważniejsze jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, poznać przyczynę bólu. Kiedy wiemy już, z czego on wynika, możemy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który na podstawie dostarczonych mu wyników badań, opracuje skuteczny plan leczenia dostosowany do naszych potrzeb. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty będzie z pewnością polegać na zapoznaniu się z diagnozą lekarza, zbadaniu kręgosłupa w pozycji statycznej i w ruchu oraz na zlokalizowaniu bolącego odcinka. Wszystko po to, aby opracowana terapia okazała się skuteczna oraz doprowadziła do usunięcia doskwierających pacjentowi dysfunkcji.

Masaże i ćwiczenia-jak niwelują ból kręgosłupa?

Poniżej prezentujemy najbardziej popularne i najbardziej skuteczne metody walki z bólem kręgosłupa stosowane w fizjoterapii. O tym, która z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednia, zadecyduje fizjoterapeuta.

Masaż pleców

Profesjonalnie przeprowadzony masaż pleców pomaga zniwelować ból i rozluźnić mięśnie. Istnieje wiele technik masażu, dlatego jego rodzaj, siła nacisku i zasięg powinny zostać indywidualnie dopasowane do pacjenta.

Terapia manualna

Wskazaniem do zastosowania terapii manualnej są bóle kręgosłupa w części lędźwiowo-krzyżowej, rwa kulszowa, bóle mięśni i głowy. Metoda ta polega na zastosowaniu różnych technik ułożeniowych, chwytów oraz wywierania nacisku, które mogą zostać połączone dodatkowo z masażem. Fizjoterapeuta przy pomocy określonych chwytów i siły nacisku wywiera wpływ na położenie stawów międzykręgowych oraz zmniejsza tym samym nacisk na nerwy rdzenia kręgowego.

Kinezyterapia

Kinezyterapia jest bardzo bezpieczną formą terapii pomocną przy osłabieniu mięśni oraz bólu kręgosłupa spowodowanego kontuzjami, urazami, przebytymi operacjami. Terapia tą metodą polega na wzmacnianiu mięśni i wprawianiu ich w ruch.

Fizykoterapia

W fizykoterapii jako główną metodę leczenia wykorzystuje się zjawiska fizyczne, np. światło, prąd, pole magnetyczne, niską temperaturę. Technika ta znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju zespołach bólowych kręgosłupa oraz w chorobie zwyrodnieniowej. Do najbardziej znanych zabiegów fizykoterapeutycznych należą laseroterapia, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, ciepłolecznictwo i terapia ultradźwiękowa.

kręgosłup

Gabinet fizjoterapii w Gdańsku-skuteczny sposób na pozbycie się bólu kręgosłupa

Gabinet fizjoterapii w Gdańsku zajmuje się świadczeniem profesjonalnych usług fizjoterapeutycznych, dzięki którym odzyskają Państwo dobre samopoczucie oraz pozbędą się dolegliwości bólowych. W ramach oferowanych przez nas usług proponujemy Państwu wywiad i konsultacje lekarskie, które pomogą w ustaleniu przyczyny bólu, a następnie w ustaleniu planu terapii. Profesjonalizm, wysokie kwalifikacje i doświadczenie naszego personelu lekarskiego pozwolą na szybkie osiągnięcie zamierzonych efektów. Fizjoterapeuci służą również Państwu pomocą w dokonaniu zmian dotychczasowego trybu życia, instruując, jakie działania należy podjąć, aby móc na co dzień cieszyć się zdrowym i dobrym samopoczuciem bez bólu.

Leave a Reply